Kör alapterületű "árja" településeket találtak:
http://www.mult-kor.hu/20101006_bronzkori_arja_telepuleseket_tartak_fel_a_regeszek
Kik építettek kör alapterületű városokat? Nézzünk néhány példát!
„A pártus városok alaprajza a nomád táborokéhoz hasonlóan kör alakú...” (Harmatta János, Művészeti Lexikon 1983)
A Pártus birodalom köztudottan szkíta alapítás, uralkodói, az Arszakidák is szkíta eredetűek voltak.
Pártusok alapította városok:
"A városoknak általában kör alakú alaprajza a régi nyugat-ázsiai urbanizációs elvekre vezethető vissza, egyszersmind azonban az ősi katonai táborok felépítését utánozza...” (Wikipédia) - Vagy esetleg valami egész mást, amit az indoeurópai elme nem ért, vagy nem akar érteni...
„A kör alaprajzú városok egyike az egykori GuR város a mai Irán területén. A két egymásra merőleges főútvonal jelölte ki a középpontot, osztotta egyben négy részre a kört... Az avar GyűRűvárak „GuR” tipusúak: GyőR, BalatonGyöRök. Az összes GoRod(iscse) , GRád ide tartozik. A „VáRas” jelző hasonulással „VáRos” lett. A V = B hangátmenet révén jutunk a „BuRg” tipusú városnevekhez: MalBoRk, MariBoR, EdinBoRough, HamBuRg." (www.koristen.hu)
Mint tudjuk, a pártusok (fehér hunok) utódai az avar-hunok. Ők részben az egykori Ária területén éltek.
Az avarok is kör alakú településeket építettek:
„A híres avar gyűrük (nem annyira várak, mintsem határ-sáncok, melyeken belül falvaik és birtokaik feküdtek)...” ( www.kislexikon.hu )
Na persze azt is fontos lenne tisztázni végre: kik is voltak valójában azok az "árják", azaz az áriaiak? Volt-e egyáltalán közük ezekhez azoknak, akik kinevezték magukat az utódaiknak? (TI)
Pártus város nyomai |